Agnieszka Wiktor – nauczyciel wychowania fizycznego
Termin: 4–15 lipca 2016 roku
Rodzaj szkolenia: kurs języka angielskiego
Organizator szkolenia: Inlingua Language Centre w Edynburgu
W lipcu 2016 roku brałam udział w dwutygodniowym kursie doskonalącym znajomość języka angielskiego, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej, a przeprowadzonym w ramach programu Erasmus+. Program kursu obejmował doskonalenie kompetencji językowych w mowie i piśmie oraz program fakultatywny poświęcony historii i kulturze Szkocji – „Enhanced English Skills with introduction to Scottish Culture”. Na kurs złożyło się 60 godzin dydaktycznych, w tym 15-godzinny program zwiedzania Edynburga i okolic z przewodnikiem.
Mocną stroną kursu był dobór grup pod względem stopnia zaawansowania języka, mała liczebność oraz wysoko wyspecjalizowana kadra szkoleniowa. Ogromnym plusem zajęć była różnorodność tematyczna, wyraźny podział na część gramatyczną i konwersację oraz prowadzenie zajęć przez różnych lektorów. Taki dobór nauczycieli pozwolił na uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Popołudniowy program kursu w formie lekcji plenerowych obejmował zwiedzanie edynburskich muzeów, historycznych budynków, siedzib ważnych instytucji np: parlamentu, czy szkockiej rezydencji królowej. Niezapomnianym przeżyciem była jednodniowa wycieczka w górskie krajobrazy połączona ze zwiedzaniem zamków, mistycznych jezior i opowieściami o szkockich bohaterach.
Grupę studentów tworzyli nauczyciele różnych przedmiotów, a pochodzących z różnych krajów europejskich. Zdecydowanie najliczniej reprezentowane narodowości to Niemcy, Hiszpanie i Portugalczycy. Dla nich udział w tego typu szkoleniu był jednym z kolejnych. Szkoła również zadbała o organizację wieczornych programów integracyjnych połączonych z degustacją szkockich specjałów, czy pokazami i nauką tradycyjnego tańca. Te spotkania pozwoliły na bliższe poznanie się w gronie międzynarodowym, wspólną dyskusję o problemach współczesnej Europy i wymianę doświadczeń zawodowych. Nawiązane kontakty z pewnością będą miały przełożenie na zainicjowanie współpracy w najbliższej przyszłości.
Wybór tej szkoły językowej nie był przypadkowy, lecz podyktowany bardzo dobrymi opiniami i rekomendacjami. Warto wspomnieć o atrakcyjnej lokalizacji szkoły, w samym centrum miasta, w niewielkiej odległości od historycznych atrakcji i zamku. Wspaniała architektura miasta, interesujące muzea, długowieczna historia i proeuropejski klimat miasta sprawiają, że Edynburg od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najatrakcyjniejszych miast Wielkiej Brytanii.
Przywilej uczestniczenia w takim kursie to nie tylko osobista satysfakcja, ale silny bodziec do podjęcia kolejnych zawodowych wyzwań. W roku szkolnym 2016/2017 postanowiłam kontynuować doskonalenie znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, aby w przyszłości przystąpić do egzaminu CAE. Kurs spełnił wszystkie moje oczekiwania, zajęcia były atrakcyjne, motywowały do dalszej samodzielnej pracy.
Szkoła, w której pracuję, od lat organizuje i koordynuje wymianę uczniów ze szkół europejskich, w szczególności Niemiec, Włoch i Hiszpanii, dlatego zdobyte kompetencje językowe chcę przełożyć na pomoc w przygotowaniu, organizacji i opiece podczas kolejnych wymian edukacyjnych. Moja specjalizacja to wychowanie fizyczne. Zajęcia z tego przedmiotu prowadziłam w języku angielskim dla uczniów z Włoch, Hiszpanii i Niemiec odwiedzających naszą szkołę w zeszłym roku szkolnym. Jest to ciekawe doświadczenie dla obydwu stron, mocno integrujące grupę i przełamujące bariery utrzymane w atmosferze zdrowej rywalizacji. Serdecznie polecam taką formę doskonalenia zawodowego wszystkim niezdecydowanym.